Stanovenie hodnoty podniku a jednotlivých zložiek majetku je vykonávané v zmysle Vyhlášky MS SR č. 492/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov. Hodnota podniku ako celku sa stanovuje najmä z nasledovných dôvodov:
V prípade ohodnotenia zložiek majetku je znalecký posudok vypracovávaný najmä z nasledovných dôvodov:
Ohodnocovanie predmetov duševného vlastníctva naberá za posledné roky na význame. Orientácia spoločností na nové technológie, výrobu s vyššou pridanou hodnotou a príchod zahraničných investorov so sebou prináša aj potrebu ohodnotenia predmetov duševného vlastníctva (ochranné známky, patenty, doménové mená, know-how, dizajny, logá, nezapísané označenia atď.). Naša znalecká organizácia disponuje dvomi znalcami z odboru Priemyselné vlastníctvo (doc. Ing. Peter Kardoš, PhD., Ing. Miroslav Jakubec, PhD.), ktorí sa ako jediní v SR hlbšie venujú problematike ohodnocovania nehmotného majetku (výskumné projekty v oblasti licenčných poplatkov, odborné publikácie z oblasti ohodnocovania nehmotného majetku a licenčných poplatkov – Ekonomické znalectvo – vybrané problémy, odborné a vedecké články a vzdelávacia činnosť v tejto oblasti).
Transferové oceňovanie
Jednou zo základných povinností závislých osôb je sledovanie cien a podmienok, za ktorých sa medzi nimi uskutočňujú jednotlivé transakcie. Na zistenie rozdielu medzi cenami používanými medzi závislými osobami vo vzájomných transakciách a cenami používanými nezávislými osobami v porovnateľných transakciách, sa používajú rôzne metódy transferového oceňovania Naše služby v oblasti transferového oceňovania:
- analýza transferových cien, posúdenie metód stanovenia transferových cien vo vzájomných obchodných vzťahoch
- vypracovanie dokumentácie k transferovému oceňovaniu v súlade s platnými predpismi, daňové plánovanie vo vzťahu k tvorbe transferových cien
- obhajoba a dokumentácia tvorby transferových cien pri daňových kontrolách alebo pri súdnych sporoch
Daňové a účtovné poradenstvo
V rámci daňového poradenstva ponúkame poradenstvo a asistenciu pri príprave všetkých druhov hlásení a priznaní v daňovej oblasti v súlade s platnými právnymi predpismi. Popri zastupovaní klientov v daňovom konaní, zastupujeme našich klientov aj pri daňových kontrolách a pri súdnych sporoch. Okrem daňovej optimalizácie, návrhu vhodnej daňovej štruktúry, daňového poradenstva v oblasti všetkých druhov daní v súlade s platnou legislatívou sa zaoberáme aj poradenstvom v oblasti účtovníctva. Poskytujeme odbornú pomoc pri zostavovaní účtovnej závierky a overení správnosti účtovných postupov, vypracovanie vnútropodnikových smerníc, obehu dokladov a interného kontrolného účtovného systému.
Výpočet ušlého zisku a spôsobenej škody
V zmysle všeobecne akceptovanej právnej teórie, ako aj právnej praxe, sú pojmy škoda, skutočná škoda, ušlý zisk a príčinná súvislosť definované nasledovne:
- Škoda (ako všeobecná kategória, zahŕňajúca skutočnú škodu a ušlý zisk) sa chápe ako ujma, ktorá nastala (prejavuje sa) v majetkovej sfére poškodeného a je objektívne vyjadriteľná všeobecným ekvivalentnom, teda peniazmi.
- Skutočná škoda je majetková ujma, spočívajúca v úbytku (zmenšení) majetkového stavu poškodeného, ktorá vznikla v dôsledku porušenia právnej povinnosti a v príčinnej súvislosti s ním. Skutočná škoda predstavuje majetkové hodnoty, ktoré by bolo možné vynaložiť, aby došlo k uvedeniu do pôvodného stavu.
- Ušlý zisk je majetková ujma, ktorá spočíva v tom, že u poškodeného nedôjde k zväčšeniu majetkových hodnôt, hoci by sa to so zreteľom na pravidelný chod vecí dalo očakávať, nebyť porušenia právnej povinnosti.
Postup výpočtu spôsobenej škody a ušlého zisku je vo väčšine prípadov jedinečný. Dlhoročné pôsobenie členov tímu znaleckej organizácie na akademickej pôde a znaleckom ústave Ekonomickej univerzity v Bratislave prináša znaleckej organizácii value4you, s.r.o. významné poznatky v oblasti spracovania takýchto znaleckých posudkov